Loading...

آموزش ملیله کاغذی

 

 

ملیله کاغذی یه هنر خیلی زیباست و چون شباهت زیادی به ملیله کاری داره این اسم روی اون گذاشته شده ..بعضی جاها از این هنر به اسم " منبت کاغذی " هم اسم برده شده .. دوستان زیادی از ما درخواست آموزش این هنر رو داشتن .. سعی میکنیم در این مطلب شما رو با اصول ابتدایی این هنر آشنا کنیم و در مطالب آینده ایده های جالبی در این باره براتون بذاریم .

 

m1.jpg

 

برای شروع به یه قلم مخصوص نیاز دارید که سرش دو شاخه هست . شما میتونید این قلم رو خودتون توی خونه به راحتی درست کنید . 

 

1.jpg

 

برای درست کردن قلم دوشاخه میتونید از یه سوزن کاموادوزی ( منظور سوزن بزرگ هست ) استفاده کنید . به این صورت که سوزن رو از محلی که سوراخش قرار داره با سیم چین قطع کنید و سوزن رو داخل یه سیخ چوبی یا مداد فرو کنید .

شما میتونید به جای سوزن از یه خلال دندون هم برای این کار استفاده کنید . سر خلال دندون رو با قیچی برش زده و دو تکه کنید .

 

1%D8%B4.jpg

 

نوارهای کاغذی که برای انجام ملیله کاغذی به کار برده میشه خارج از کشور به صورت آماده در دسته بندی های رنگی به فروش میرسه .. نمیدونم این نوارها رو بشه توی ایران تهیه کرد یا نه ولی شما میتونید خودتون هم نوارهای کاغذی رو برای کار آماده کنید .

 

3.jpg

 

هر بسته از کاغذهای برش زده رنگی رو مانند تصویر زیر ببندید و دسته بندی کنید تا موقع کار نظم بیشتری داشته باشید .

 

8.jpg

 

برای تهیه نوارهای کاغذی کاغذ یا مقوای فابریانو رو به فاصله 3 میلیمتر خط کشی کنید و با کاتر برش بزنید . ( اندازه نوارهای کاغذی در ملیله کاغذی باید بین 3 تا 5 میلیمتر باشه )

طول نوارها بستگی به کارتون داره مثلا میتونید در ابتدا طول 30 سانت رو برای هر نوار در نظر بگیرید .

 

6.jpg

 

به جای برش زدن باقیچی یا کاتر میتونید از دستگاه برش کاغذ هم استفاده کنید . برای برش زدن با کاتر زیر مقوا یه تکه شیشه قرار بدید تا راحت تر برش بخوره ..

 

7.jpg

 

یه شابلون دایره ای هم تهیه کنید برای سایز دایره هایی که میخواید درست کنید کمکتون میکنه .

 

 

یه سری شابلون مخصوص اینکار هم هست که نمیدونم توی ایران به راحتی پیدا بشه یا نه ولی وسیله خوبیه و کار رو خیلی راحت میکنه .. شما میتونید از انواع شابلون ها برای اینکار استفاده مطابق تصویر زیر استفاده کنید .

 

 

منبت کاغذی در واقع هنری هست که شما این برش های باریک کاغذ رو با دست و به کمک ابزار به شکلهای مختلف در میارید و برای مواردی مثل درست کردن تابلو یا درست کردن زیورآلات .. کارت های دست ساز و .. استفاده میکنید .

تصاویر زیر به شما کمک میکنه که با این هنر ظریف بیشتر آشنا بشید .

ابتدا یه نوار کاغذی رو بین شکاف سر ابزار که براتون در قسمت قبلی گفتیم قرار بدید و شروع به پیچیدن اون کنید .. برای محکم شدن کار میتونید از چسب های کاغذ یا چسب چوب استفاده کنید . فقط باید ظریف و تمیز کار کنید .. این نکته خیلی مهمیه

شما میتونید برای زدن چسب از یه خلال دندون کمک بگیرید ..

این یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین مدل برای ملیله کاغذی هست .. در ادامه مدل های پیچیده تر رو براتون قرار میدیم ..

این پیچ یه پیچ ساده هست که برای اون باید کاغذ رو محکم دور ابزار بپیچید ..

 

2-1.jpg

 

اگه رول فشرده رو کمی شل کنیم پیچ ها از هم باز میشه و بهش میگن بسته کویل .. که کاربرد زیادی تو درست کردن شکلهای مختلف داره

اگه پیچ رو محکم ببندید میشه پیچ فشرده که تصویرش رو در زیر میبینید :

 

1f.jpg

 

پیچ قطره اشک به این صورت هست که اول یه بسته کویل درست میکنیم .. سپس یه طرف اون رو با چسب میچسبونیم تا دایره های ایجاد شده به یه سمت متمایل بشه و طرف مقابل رو بعد از خشک شدن چسب با فشار انگشت مطابق تصویر زیر تا میزنیم و با دست بهش حالت میدیم ..

 

f2.jpg

 

پیچ فشرده بیضی

با کمی تمرین میتونید به راحتی این پیچ ها رو درست کنید .. فقط دقت کنید تمیز کار کنید و با دست خوب بهش حالت بدید ..

 

f3.jpg

 

پیچ بعدی به این صورت هست که اول باید یه طرف کار رو با فشار انگشت به سمت خارج تا بزنید و سپس با سمت دیگه این کار رو انجام بدید

 

f4.jpg

 

برای این پیچ که یه چیزی شبیه جغده ! باید با کمک یه ابزار که میتونه یه مداد یا خودکار هم باشه قسمت وسط رو کمی به طرف داخل فشار بدید و همزمان با انگشت در دو طرف خط تا ایجاد کنید .

 

f5.jpg

 

برای درست کردن پیچ بعدی ابتدا باید پیچی که شبیه چشم هست و در بالا طریقه درست کردنش رو گفتیم ایجاد کنید .. سپس با فشار انگشت از یه طرف دو خط تا در دو طرف اون ایجاد کرده و با دست قسمت بالایی و شکل بدید .

 

f6.jpg

پیچ مربع .. که با درست کردن پیچ چشم مانند و فشار از دو طرف درست میشه ..

 

f7.jpg

همون طور که میبینید پیچ ها انواع و اقسام مختلفی دارن .. کار سختی نیست فقط کمی نیاز به تمرین داره تا بتونید راحت پیچ های مختلف رو درست کنید .

انواع پیچ هایی که با کاغذ درست میشه رو میتونید در تصاویر زیر ببینید :

 

quiling.jpg

h2.jpg

 

اگه بار اولی هست که میخواید این هنر زیبا رو انجام بدید پیشنهاد میکنم با کاغذ همه این پیچ ها رو یک بار تمرین کنید .

 

h233.jpg

h5.jpg

 

همون طور که قبلا هم گفتیم تنها نکته مهم برای انجام این هنر ، تمیزی کار هست .. برای چسبوندن قسمتهای مختلف کار به هم باید خیلی ظریف و دقیق عمل کنید .. سر خلال دندون یا سیخ چوبی رو کمی به چسب آغشته کرده و با دقت به محل مورد نظر بزنید .

 

10.jpg

 

برای درست کردن قلم و ابزار کار میتونید از روش های مختلفی استفاده کنید .

یکی از اونها استفاده از سوزن بود که در بالا گفته شد فقط کافیه قسمتی که سوراخ سوزن هست رو با سیم چین ببرید تا یه شکاف ایجاد بشه .. سپس سوزن رو داخل پاک کن مداد یا قلمویی که موهاش رو کوتاه کردید یا یه چیز مشابه فرو کنید و از تکون نخوردنش اطمینان حاصل کنید .

شما میتونید با یه سیخ چوبی هم این کار رو انجام بدید . به این صورت که سر تیز اون رو ببرید و سیخ رو به اندازه نیم سانت از وسط برش بزنید تا شکاف ایجاد بشه و بتونید از اون به عنوان ابزار کار ملیله کاغذی استفاده کنید .

 

ghalam.jpg

 

مطالب بیشتر :

ساخت گلدون با کاغذ

مهره های کاغذی

ساخت تابلو با مجله

ساخت گل کاغذی

طرح روزنامه ای روی دیوار

 

سه شنبه 6 بهمن 1394 - 14:38

نظرات

 

ارسال نظر